Reklama

Tatry widziane przez obiektyw mistrzów. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wernisaż wystawy „Czarno-białe szaleństwo. Tatry, modernizm, fotografia”

24/06/2026 12:24

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza na wernisaż wystawy „Czarno-białe szaleństwo. Tatry, modernizm, fotografia”, który odbędzie się w sobotę, 27 czerwca 2026 roku o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10.

To pierwsza w takiej skali muzealna prezentacja poświęcona fascynującej relacji pomiędzy Tatrami a rozwojem nowoczesnej fotografii w Polsce. Wystawa ukazuje, jak najwyższe polskie góry stały się jednym z najważniejszych tematów dla fotografów XX wieku oraz jak fotografia współtworzyła współczesny sposób postrzegania tatrzańskiego krajobrazu.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie około 150 oryginalnych fotografii, pocztówek i albumów fotograficznych powstałych od lat 20. do lat 80. XX wieku. To okres niezwykle dynamicznego rozwoju turystyki i sportów zimowych w Tatrach, ale również czas narodzin oraz rozkwitu polskiej fotografii artystycznej.

Reklama

W obiektywach wybitnych twórców Tatry stają się czymś więcej niż krajobrazem. Skały, śnieg, światło, ruch narciarzy czy potęga żywiołów zamieniają się w nowoczesne kompozycje opowiadające o rytmie, dynamice i relacji człowieka z naturą. Wiele prezentowanych fotografii na trwałe weszło do kanonu polskiej fotografii i ukształtowało sposób, w jaki kolejne pokolenia postrzegają góry.

Szczególnym wydarzeniem będzie prezentacja obszernego zbioru fotografii pochodzących z historycznej wystawy „Tatry i Podhale”, która odbyła się w Muzeum Tatrzańskim latem 1939 roku. Po raz pierwszy od ponad osiemdziesięciu lat publiczność będzie mogła zobaczyć tak szeroki wybór prac związanych z tym wyjątkowym przedsięwzięciem.

Reklama

Wśród prezentowanych autorów znajdują się najwybitniejsze postacie polskiej i zakopiańskiej fotografii XX wieku, m.in. Tadeusz Cyprian, Krystyna Gorazdowska, Edward Hartwig, Henryk Hermanowicz, Józef Oppenheim, Witold Romer, Zofia Rydet, Henryk Schabenbeck, Roman Serafin, Jan Sunderland, Władysław Werner, Antoni Marian Wieczorek oraz Tadeusz i Stefan Zwolińscy.

Ekspozycja została podzielona na pięć tematycznych rozdziałów prowadzących zwiedzających od monumentalnych panoram Tatr, przez świat sportów zimowych i wspinaczki, aż po pełne dramatyzmu obrazy halnego. Wystawa stanowi opowieść o modernistycznym zachwycie górami, odkrywaniu nowych możliwości fotografii oraz próbie uchwycenia niezwykłej energii tatrzańskiego krajobrazu.

Reklama

Kurator wystawy, Łukasz Gorczyca, proponuje spojrzenie na Tatry nie tylko jako przestrzeń geograficzną, ale również jako źródło artystycznej inspiracji, które przez dziesięciolecia pobudzało wyobraźnię fotografów i twórców kultury.

Wystawa będzie prezentowana od 28 czerwca do 27 września 2026 roku w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10.

Szczegóły wydarzenia:

Wernisaż wystawy „Czarno-białe szaleństwo. Tatry, modernizm, fotografia”

  •  27 czerwca 2026 r. (sobota)
  •  godz. 17.00
  •  Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane
  •  Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Kurator wystawy: Łukasz Gorczyca

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane
Patronat Medialny: Radio 357

Reklama

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: Góral 24
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo goral24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości